آرام‌شدن بازار ارز با آغاز معاملات توافقی ارز/ ودیعه مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی به تصویب شورای پول و اعتبار رسید

کد خبر : 171
11 تیر 1401 - 08:04

 علی صالح‌آبادی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور گفت: در سامانه نیما حواله‌جات را به‌خوبی پوشش می‌دهیم البته صرافان و فعالان بازار انتظار داشتند که ما امکان انجام معاملات توافقی را فراهم کنیم و طی توافقی که با صادرکنندگان و با صرافان و […]

 علی صالح‌آبادی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور گفت: در سامانه نیما حواله‌جات را به‌خوبی پوشش می‌دهیم البته صرافان و فعالان بازار انتظار داشتند که ما امکان انجام معاملات توافقی را فراهم کنیم و طی توافقی که با صادرکنندگان و با صرافان و کانون صرافان انجام شد از هفته گذشته روز دوشنبه امکان انجام معاملات ارزی به‌صورت توافقی و بر اساس مکانیزم بازار در صرافی‌ها فراهم شد.

به‌گفته رئیس‌کل بانک مرکزی امکان خوبی برای صادرکنندگان فراهم شد که ارز را به‌نرخی که مدنظرشان است در سامانه عرضه کنند.

وی با بیان اینکه از دیروز هم امکان انجام این معاملات در بازار متشکل ارزی فراهم شده است، گفت: از دیروز تابلوی مشخصی به‌نام بازار توافقی در بازار متشکل ارزی ایجاد شده است و این معاملات به‌صورت توافقی در این بازار انجام می‌شود.

صالح‌آبادی افزود: باتوجه به اینکه انجام معاملات ارزی تسهیل شده است، صادرکنندگان زیادی از ما تقاضا داشتند که ارزشان را در این بازار عرضه کنند بنابراین پیش‌بینی می‌شود آرامش بیشتری را در روز‌های آینده در بازار ارز شاهد باشیم و قیمت‌ها متعادل‌تر خواهد شد.

تصویب جزئیات تسهیلات ودیعه مسکن در جلسه شورای پول و اعتبار

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: روز گذشته در شورای پول و اعتبار میزان تسهیلات اجاره مسکن تصویب شد به‌طوری که میزان ودیعه اجاره مسکن در تهران 100 میلیون تومان، در کلان‌شهر‌ها 70 میلیون تومان و در سایر مناطق شهری 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی در زمینه ارائه تسهیلات خرد به متقاضیان گفت: امسال باتوجه به اینکه تسهیلات مربوط به ازدواج، فرزندآوری، ودیعه مسکن و انواع تسهیلاتی دیگر در قانون بودجه 1401 دیده شده است پرداخت این تسهیلات جزو اولویت‌هایی است که حتماً نظام بانکی باید آن‌ها را پرداخت کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی اضافه کرد: روز گذشته در شورای پول و اعتبار در مجموع مبلغ 40 هزار میلیارد تومان برای ارائه تسهیلات اجاره مسکن به متقاضیان تصویب شد به‌طوری که میزان ودیعه اجاره مسکن در تهران 100 میلیون تومان، در کلان‌شهر‌ها 70 میلیون تومان و در سایر مناطق شهری 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی در عین حال تصریح کرد: البته این کمک‌ودیعه است و طبعاً هزینه‌ها را به‌صورت کامل پوشش نمی‌دهد، ولی کمکی است برای افرادی که می‌خواهند مسکن اجاره کنند.

صالح‌آبادی یادآور شد: البته هر کسی که می‌خواهد از این تسهیلات استفاده کند باید ابتدا در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت‌نام کند و بعد نسبت به گرفتن وام اقدام نماید.

انتهای پیام

نویسنده: اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر و سکه تهران ۲۹۸ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا