اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران

شبکه اطلاع رسانی طلا،جواهر،نقره و سکه
شناسه: 11412 زمان: 23 مرداد 1402 - 12:05

تغییر فاز نمودار شاخص ارزی

 نرخ شاخص ارزی که پس از انتشار سیگنال‌های مذاکراتی دچار افت قیمت چشمگیر شده بود، در بازار روز یکشنبه دچار اصلاح نرخ شد و افزایش یافت.

با انتشار اخباری مبنی بر آزادسازی منابع ارزی ایران در کره‌جنوبی در ازای انتقال زندانیان آمریکایی، قیمت دلار آزاد که در پله‌های میانی کانال ۴۹هزار تومانی نوسان می‌کرد، به نیمه کانال ۴۸ رسید. اما با شروع معاملات در بازار روز یکشنبه نرخ این ارز اصلاح شد و به سطوح قیمتی مرز ۲ کانال ۴۸ و ۴۹ هزار تومانی رسید.

به عقیده کارشناسان نرخ روز شنبه کف کریدور هفته‌های اخیر اسکناس آمریکایی بوده و اصلاح نرخ روز یکشنبه نیز به دلیل اصابت دلار با همین کف قیمتی صورت گرفته است. در نهایت قیمت هر برگ دلار آزاد در پایان معاملات نقدی روز گذشته با حدود 440 تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 48 هزار و 970 تومان رسید. البته پیشروی نرخ این ارز در معاملات فردایی عصر روز گذشته ادامه داشت و دلار فردایی در پله‌های ابتدایی کانال 49 قیمت خورد. انعکاس رشد قیمت دلار در بازار سکه و طلا نیز سبب بازگشت نرخ سکه طلا طرح جدید به محدود 28 میلیون تومانی شد.

عدم تمایل دلار به کانال 48
دیروز یکشنبه 22 مرداد ماه روند نرخ اسکناس آمریکایی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. هر برگ دلار در نخستین معاملات صبح روزگذشته با حدود 300 تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 48 هزار و 800 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. در صورتی که هر کانال قیمتی را به 10پله یکسان تقسیم کنیم عمده فعالیت نرخ دلار نقدی در بازار یکشنبه روی پله‌های نهم و دهم کانال 48 صورت پذیرفت و در نهایت با حدود 440 تومان رشد نسبت به نرخ روز قبل در رقم 48 هزار و 970 تومان به فعالیت خود پایان بخشید.

گفتنی است که همزمان با رشد نرخ دلار، قیمت دیگر ارز‌های شاخص نیز در بازار دچار نوسانات افزایشی شد. هر برگ یورو و پوند در پایان معاملات نقدی روز گذشته هر یک به ترتیب 650 و 760 تومان رشد داشتند تا به ارقام 53 هزار و 900 تومان برای یورو و 62هزار و 510 تومان برای پوند رسیدند.

سکه به 28 بازگشت
بر اساس فرمول محاسبه نرخ سکه طلا مشاهده می‌شود که قیمت این کالای سرمایه‌ای تاثیر‌پذیری چشمگیری از نرخ دلار آزاد دارد. در نتیجه با رشد قیمت دلار در بازار روز گذشته نرخ سکه طلا نیز افزایشی شد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در بازار عصر روز گذشته با حدود 730 هزار تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 28 میلیون و 380 هزار تومان رسید. نرخ حباب این قطع از فلز طلا نیز در بازار روز گذشته حدود 6 میلیون و 200 هزار تومان ثبت شد.