اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران

شبکه اطلاع رسانی طلا،جواهر،نقره و سکه
شناسه: 6724 زمان: 10 مهر 1401 - 08:07

شاخص ارزی، کانال عوض کرد

کارشناسان معتقدند که سه عامل «از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین»، «ناآرامی‌های اجتماعی» و « افزایش شاخص‌های پولی و تورم در ماه‌های اخیر» را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ ارز در روز ابتدایی هفته دانست.

نرخ دلار غیر رسمی در معاملات روز ابتدایی هفته ۹۰۰تومان افزایش یافت و به سطح ۳۳هزار تومان نزدیک شد. کارشناسان معتقدند که سه عامل «از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین»، «ناآرامی‌های اجتماعی» و « افزایش شاخص‌های پولی و تورم در ماه‌های اخیر» را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ ارز در روز ابتدایی هفته دانست.

روز گذشته قیمت دلار غیر‌رسمی در معاملات بازار تهران 900 تومان افزایش یافت. با شروع معاملات بازار تهران در نخستین روز کاری هفته با وجود تزریق‌های قابل توجه بانک مرکزی در روز‌های پایانی هفته گذشته و تلاش این نهاد بازار‌ساز در جهت کنترل نرخ ارز، قیمت دلار حدود یک کانال افزایش یافت. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز تهران 3 عامل «از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین»، «ناآرامی‌های اجتماعی در برخی شهر‌های کشور» و « افزایش شاخص‌های پولی و تورم در ماه‌های اخیر» را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ ارز در روز ابتدایی هفته دانست. در همین راستا قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد با حدود 900 تومان افزایش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه هفته گذشته به رقم 32 هزار و 750 تومان رسید. با افزایش نرخ دلار قیمت سکه نیز دچار نوسانات افزایشی شد. نرخ هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات روز گذشته با حدود 325 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به رقم 14 میلیون و 930هزار تومان رسید.

دیروز شنبه 9 مهر ماه روند قیمت دلار آزاد در بازار تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در نخستین معاملات صبح روز گذشته با حدود 400 تومان افزایش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته در رقم 32هزار و 250 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. در ادامه روز نرخ این ارز مجددا افزایش یافت و در معاملات ظهر این روز نرخ هر برگ دلار آزاد به پله میانی کانال 32 هزار تومانی رسید. در صورتی که هر کانال قیمتی را به 10 پله یکسان تقسیم کنیم نرخ این ارز در ساعات پایانی روز گذشته روی پله‌های هفتم و هشتم کانال مذکور به فعالیت خود پایان بخشید. کارشناسان ارزی از 3 عامل سیاسی و اقتصادی به عنوان مثلث افزایشی نرخ دلار یاد کردند.

ضلع نخست این مثلث «از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین» است که در روز‌های میانی هفته و با انتشار اخبار منفی از جانب طرفین آمریکایی رخ داد. کارشناسان ارزی دیگر عامل افزایش نرخ دلار را «نا آرامی‌های اجتماعی در برخی شهر‌های کشور» می‌دانند. به عقیده این افراد نا‌آرامی‌های اخیر سبب شده حجم تقاضا برای دارایی‌های ایمن افزایش یافته در نتیجه قیمت دلار در بازار تهران افزایش یابد. آخرین ضلع مثلث مذکور نیز افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه کشور از شهریور ماه سال 1400 تا شهریور ماه سال جاری است.

طبق اعلام مرکز آمار کشور تورم نقطه به نقطه شهریور ماه سال جاری حدود 7/ 49 درصد برآورد شده است که این مطلب عامل مهمی در جهت فراهم‌سازی مسیر افزایش نرخ ارز است. از سوی دیگر در روز‌های پایانی هفته گذشته طبق اعلام برخی خبرگزاری‌های رسمی کشور حجم تزریق‌های نهاد بازار‌ساز به معاملات ارزی کشور افزایشی بی‌سابقه داشته و رقمی حدود 74 میلیون تومان به حجم معاملات رسمی کشور افزوده شده است. اما به عقیده کارشناسان قدرت مثلث افزایشی دلار به قدری بوده است که تلاش‌های بانک مرکزی تا این لحظه ناکام مانده است.