روند بازار سکه و ارز در نخستین روز مردادماه

کد خبر : 665
2 مرداد 1401 - 00:05

 طبق بررسی‌های به‌عمل آمده قیمت دلار در معاملات توافقی در رنج ۳۰ هزار و ۳۰۰ تا ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان قرار دارد. به عقیده برخی از فعالان بازار ارز افزایش نرخ دلار غیررسمی ناشی از افزایش حجم معاملات ارزی آزاد است. این افراد معتقدند که به دلیل وجود سقف عرضه در معاملات توافقی، مازاد […]

 طبق بررسی‌های به‌عمل آمده قیمت دلار در معاملات توافقی در رنج ۳۰ هزار و ۳۰۰ تا ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان قرار دارد. به عقیده برخی از فعالان بازار ارز افزایش نرخ دلار غیررسمی ناشی از افزایش حجم معاملات ارزی آزاد است. این افراد معتقدند که به دلیل وجود سقف عرضه در معاملات توافقی، مازاد تقاضا‌های بازار به سمت معاملات غیر‌رسمی روانه شده و همین امر سبب افزایش نرخ آزاد ارز می‌شود. از سوی دیگر در بخش سیاسی بازار عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که با وجود کاهش امید‌ها و انتظارات مثبت نسبت به آینده مذاکرات برجام، بهبود روابط منطقه می‌تواند در آینده تاثیرات قابل توجهی بر روند بازار ارز داشته باشد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در پایان معاملات روز گذشته با حدود ۳۸۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روزهای پایانی هفته گذشته به رقم ۳۲ هزار و ۸۰ تومان رسید. با افزایش نرخ دلار آزاد، سکه طلا نیز روند افزایشی جدیدی را تجربه کرد و با حدود ۱۹۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه به سطح قیمتی ۱۴ میلیون و ۹۹۰ هزار تومانی رسید.

دیروز شنبه یکم مرداد ماه روند نرخ دلار آزاد در بازار تهران صعودی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در معاملات صبح روز گذشته با 300 تومان افزایش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته در رقم 32 هزار تومان فعالیت خود را آغاز کرد. در ادامه معاملات بازار روز گذشته روند صعودی نرخ دلار آزاد ادامه داشت به صورتی که در معاملات ظهر دیروز قیمت این ارز به رقم 32 هزار و 50 تومان رسید. در این میان ارقام ارائه شده برای معاملات فردایی دلار نیز با اختلافات افزایشی نسبت به نرخ روز، حوالی محدوده 32 هزار و 150 تا 32 هزار و 200 تومان مطرح می‌شد.

در نهایت قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی در پایان معاملات روز گذشته با حدود 380 تومان افزایش نسبت به آخرین نرخ‌های مطرح شده در تیر ماه به رقم 32 هزار و 80 تومان رسید. بسیاری از فعالان ارزی عامل اصلی افزایش قیمت نرخ آزاد ارز را وجود شرایط مازاد تقاضا در بازار می‌دانند. این افراد ضمن اشاره بر سقف سالانه خرید ارز با نرخ‌های توافقی بر این باورند که تقاضای آن دسته از خریداران ارز که تمایل به معامله حجم‌های بالاتری از اسکناس‌های خارجی دارند در معاملات توافقی برطرف نشده و این افراد ناچارا به سمت معاملات غیر‌رسمی روی می‌آورند.

در همین راستا با افزایش دست متقاضیان، قیمت ارز در معاملات غیر‌رسمی نیز افزایش می‌یابد. از سوی دیگر روز گذشته خبری مبنی بر احتمال نشست وزرای امور خارجه ایران و عربستان در عراق مطرح شد، کارشناسان سیاسی بازار نیز بر این باورند که فارغ از نتیجه مذاکرات هسته‌ای برجام، بهبود روابط سیاسی با کشور‌های منطقه در بلندمدت تاثیرات چشمگیری بر روند بازار ارز خواهد داشت.  روز گذشته روند قیمت سکه طلا نیز در بازار تهران افزایشی شد. هر قطعه از این فلز گران‌بها با حدود 190 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه 30 تیر به رقم 14 میلیون و 990 هزار تومان رسید.

نویسنده: اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر و سکه تهران ۴۰۷ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا