مشاغل حاشیه صف‌های ارزی

کد خبر : 579
25 تیر 1401 - 00:04

به عقیده بسیاری از کارشناسان ارزی بازار تهران، افزایش قیمت مشاهده شده در نرخ دلار آزاد می‌تواند به دلیل توقف تزریق نهاد‌های بازار‌ساز در معاملات بازار باشد. در این میان سکه طلا طرح جدید نیز در روز‌های پایانی هفته مجددا با نمایش چسبندگی قیمتی شدید خود نسبت به افت چشمگیر نرخ جهانی اونس طلا بی‌توجه […]

به عقیده بسیاری از کارشناسان ارزی بازار تهران، افزایش قیمت مشاهده شده در نرخ دلار آزاد می‌تواند به دلیل توقف تزریق نهاد‌های بازار‌ساز در معاملات بازار باشد. در این میان سکه طلا طرح جدید نیز در روز‌های پایانی هفته مجددا با نمایش چسبندگی قیمتی شدید خود نسبت به افت چشمگیر نرخ جهانی اونس طلا بی‌توجه ماند و با 75 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه 22 تیر به رقم 15 میلیون و 70 هزار تومان رسید. در هفته‌ای که گذشت روند قیمت شاخص ارزی ثبات قابل توجهی را تجربه کرد. با توجه به نمودار نرخ دلار آزاد در هفته سوم تیر ماه مشاهده می‌شود که قیمت این ارز از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه 22 تیر ماه در کریدور 31 هزار و 200 تا 31 هزار و 400 تومانی نوسان کرده و تمایلی جهت خروج از این بازه قیمتی از خود نشان نمی‌دهد.

با این حال در معاملات روز‌های پایانی هفته قیمت دلار آزاد پس از حدود 11 روز از بازه ثبات خود خارج شده و به سطوح قیمتی پایانی کانال 31 هزار تومانی رسید. در صورتی که هر کانال قیمتی را به 10 پله یکسان تقسیم کنیم عمده فعالیت نرخ شاخص ارزی در روز‌های پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته روی پله‌های نهم و دهم کانال 31هزار تومانی صورت گرفت و در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در معاملات عصر روز پنج‌شنبه با حدود 420تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به سطح قیمتی 31 هزار و 850 تومانی رسید.

شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از شلوغی چشمگیر صف‌های معاملات اسکناس‌های خارجی در مقابل بنگاه‌های ارزی رسمی است. به گزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد» در روز‌های پایانی هفته نه تنها از حجم معاملات ارزی با نرخ‌های توافقی کاسته نشده، بلکه به تعداد افراد حاضر در صفوف معاملات ارزی افزوده شده و همین امر نیز منجر به ایجاد مشاغل خرد جدیدی همچون دست‌فروشی نوشیدنی و تنقلات شده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان ارزی بازار تهران با توجه به حجم تقاضای مشاهده شده در معاملات ارز با نرخ توافقی در صورتی که نهاد‌های بازار‌ساز از حجم تزریق خود به بنگاه‌های معاملاتی رسمی بکاهند، امکان مشاهده روند‌های افزایشی جدید در نرخ‌های بازار وجود دارد. همچنین این افراد بر این باورند که به‌رغم وجود حد بالا در خرید ارز با نرخ توافقی، این سیاست جدید تاکنون توانسته به میزان قابل توجهی به آرامش بازار کمک کند. اما این افراد آرامش مذکور را مدت‌دار دانسته و معتقدند که سیاست جدید نمی‌تواند پاسخگوی حجم اصلی تقاضای ارز در بازار تهران باشد.

در روز‌های پایانی هفته گذشته سکه طلا بار دیگر عدم تمایل خود نسبت به کاهش قیمت را به نمایش گذاشت. نرخ جهانی اونس طلا در کنار نرخ دلار در معاملات آزاد را می‌توان به عنوان مهم‌ترین عوامل تشکیل‌دهنده نرخ سکه طلا در بازار تهران دانست. در هفته گذشته نرخ طلای جهانی افت چشمگیری را تجربه کرد و به سطوح قیمتی مرز 2 کانال هزار و 600 و هزار و 700 دلاری رسید. این در حالی است که سکه طلا به این افت چشمگیر طلای جهانی بی‌توجه مانده و با افزایش نرخ حباب خود در سطوح قیمتی اولیه کانال 15 میلیون تومانی به نوسان پرداخت. در نهایت قیمت هر قطعه از این فلز گران‌بها با حدود 75 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه 22 تیر به رقم 15 میلیون و 70 هزار تومان رسید.

نویسنده: اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر و سکه تهران ۳۲۲ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا