اقتصادی
در مسیر کاهش اتکاء به دلار؛

روسیه ۶۰۰ هزار اونس طلای دیگر به خزانه خود افزود

طبق جدیدترین داده‌هایی که توسط بانک مرکزی روسیه منتشر شده است، این بانک همچنان به خرید طلا ادامه می‌دهد و تنها در ماه مارچ ۱۸.۷ تن از این فلز گران‌بها را به ذخایر عظیم خود افزوده است.

روسیه-بانک مرکزی روسیه-ذخایر طلای-طلای روسیه

به گزارش راشاتودی، طبق جدیدترین داده‌هایی که توسط بانک مرکزی روسیه منتشر شده است، این بانک همچنان به خرید طلا ادامه می‌دهد و تنها در ماه مارچ ۱۸.۷ تن از این فلز گران‌بها را به ذخایر عظیم خود افزوده است.

تخمین زده می‌شود با این خرید میزان کل ذخایر طلای روسیه به بیش از ۲۱۷۰ تن (۶۹ میلیون و ۷۰۰ هزار اونس) برسد که این برابر با ۱۸ درصد کل ذخایر ارزی خارجی این کشور است.

در بازه ژانویه تا مارچ، طلا خریداری کرده که ۳۷.۳ تن آن را در فوریه و ژانویه به دست آورده است.

این اقدام اخیر نشان می‌دهد که روسیه خود را به تنوع بخشی به ذخایر مالی و کاهش تأثیر ریسک‌های ژئوپولیتیکی بر آنها و همچنین از بین بردن وابستگی اقتصاد به دلار، ملزم کرده است. به عنوان بخشی از این سیاست‌گذاری، بانک مرکزی روسیه سهم دلار را به شدت در دارایی‌های خارجی خود کاهش داده است.

در طول ۵ سال گذشته بانک مرکزی روسیه هر سال حدود ۲۰۰ تن طلا خریداری کرده است و در نظر دارد در آینده نزدیک هم به همین روند ادامه دهد. روسیه در حال حاضر پنجمین دارنده ذخایر طلا در جهان است و با این شتاب، ظرف یک سال فرانسه و ایتالیا را پشت سر خواهد گذاشت.

در همین زمان روسیه به شدت دارایی خود از اوراق قرضه آمریکا را کاهش داده است. سال گذشته، بانک مرکزی در ماه‌های آوریل و می، ۸۱ میلیارد دلار از اوراق قرضه آمریکا را فروخت. این میزان نزدیک به ارزش کنونی کل ذخایر طلای روسیه است که حدود ۹۰ میلیارد دلار می‌باشند. طبق داده‌های بانک آمریکا مریل لینچ، سهم دلار آمریکا در ذخایر ارزی روسیه، در سال ۲۰۱۸ از ۴۶ درصد به ۲۲ درصد افت کرد.

0
1620
مهر

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید