اقتصادی
همتی:

در امور بازار ارز دخالت نمی‌کنیم / اجازه سوءاستفاده به نوسان‌گیرها نمی‌دهیم

عبدالناصر همتی گفت: بازار ارز در کنترل بانک مرکزی است و ما تصمیم نداریم در امور بازار دخالت کنیم ولی بانک مرکزی اجازه سوءاستفاده به نوسان‌گیران را نمی‌دهد.

بازار ارز- رئیس کل بانک مرکزی - همتی-ارز

 عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در گفتگو با روزنامه شرق اظهار کرده که بازار ارز همچنان در کنترل بانک مرکزی است و ما براساس زیرساخت‌های بازار عمل می‌کنیم، باید توجه داشته باشید که ما تصمیم نداریم در امور بازار دخالت کنیم ولی بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد نوسان‌گیرها و کسانی که دنبال منافع کوتاه‌ مدت هستند از نوسانات بازار سوء استفاده کنند.

مهمترین صحبت‌های وی را در ادامه می‌خوانید.

*در خصوص حذف چهار صفر باید بگویم که طبق پیشنهادی که توسط بانک مرکزی به دولت ارائه شده است، هر ۱۰ هزار ریال معادل یک تومان خواهد شد. البته این طرح انتقاداتی را نیز به دنبال داشته و برخی می‌گویند این اقدام فقط صوری است و تأثیر ملموسی بر اقتصاد ندارد ولی برخی از اقتصاددان‌ها معتقدند این کار به لحاظ روانی باعث تقویت پول ملی در مقابل ارزهای دیگر کشورها می‌شود.

*اقدامات مؤثری در دستور کار بانک مرکزی و نظام پولی و بانکی کشور قرار دارد که از جمله آن اصلاح نظام بانکی کشور با مصوبات جلسه هماهنگی سران قواست.

*بازار ارز همچنان در کنترل بانک مرکزی است و ما براساس زیرساخت‌های بازار عمل می‌کنیم. باید توجه داشته باشید که ما تصمیم نداریم در امور بازار دخالت کنیم ولی بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد نوسان‌گیرها و کسانی که دنبال منافع کوتاه‌ مدت هستند از نوسانات بازار سوء استفاده کنند.

*‌اولا باید گفت حذف صفر اولویت اصلی ما نیست. اولویت چندم است و یکی از چندین کاری است که باید انجام شود. ما کارهای بسیار زیادی را در بانک مرکزی شروع کرده‌ایم، تحولات مختلفی را در بازار ارز، پول و اصلاح نظام بانکی به ترتیب پیش می‌بریم.

*پیشنهاد حذف چهار صفر برای تسهیل امور و جلوگیری از هزینه ‌کردن در زمینه چاپ اسکناس است. واقعیت این است که ارتباط بین پول ملی ما با ارزهای بین ‌المللی باید متناسب ‌سازی شود. این رابطه الان نیاز به اصلاح دارد. رقم مبادله‌ای ریال با سایر ارزها خیلی بالاست و این نکته خوبی نیست. دولت باید پیشنهاد ما را بررسی و مجلس محترم هم آن را تبدیل به قانون کند. برخی دوستان مطرح کرده‌اند که این کار تأثیری در کاهش تورم و رشد اقتصادی ندارد. ما هم این را می‌دانیم و هرگز نگفته‌ایم حذف صفرها در رشد اقتصادی و کاهش تورم اثر دارد. این تغییر ظاهری و اسمی است و خودمان هم این مسئله را قبول داریم.

*ما نگفتیم دو سال صبر می‌کنیم تا طرح اجرا شود. این فرایند بالاخره به مدت‌زمانی نیاز دارد و مجلس هم باید آن را تصویب کند، آن چیزی که ما می‌گوییم این است که اجرای آن از لحاظ قانونی و فنی به مقررات زیادی نیاز دارد. باید اصلاحات در حسابرسی‌ها، گمرک و جاهای مختلف انجام شود و این فرایند ممکن است دوسالی طول بکشد. این پیشنهاد در دولت بررسی می‌شود تا به مرحله بعدی برویم.

*در شورای پول و اعتبار، مصوبات مهمی برای رونق اقتصادی و کاهش تورم و پایه پولی کشور داشتیم. یکی ایجاد بازار متشکل ارزی بود که معاملات ارزی به صورت شفاف در آنجا از طریق صرافی ‌ها و بانک‌ها اتفاق می‌افتد. همچنین ایجاد سپرده‌های ریالی مبتنی بر ارز هم به تصویب رسید که اگر مردم خواستند می‌توانند استفاده کنند و ریسک دارایی‌های خود را به حداقل برسانند.

اینها کارهای مهم در دست اجراست. همچنین برای عملیات «بازار باز» طرح مهمی را آماده کرده‌ایم و در بودجه سال آینده نیز برای تأدیه بدهی دولت به بانک‌ ها بخشی از فروش اوراق را پیش‌بینی کرده‌ایم که مبنای عملکرد ما برای ایجاد بازار باز خواهد بود. اصلاح نظام بانکی هم مسئله بسیار مهمی است و جزء دستور کار ماست. چندین جلسه شورای هماهنگی سران قوا به این مسئله اختصاص داشته و بندهای آن یک به یک در حال تصویب است.

0
881

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید