اقتصادی
رییس اتحادیه طلا و جواهر پاسخ می دهد؛

علت استقبال از طلای آبشده

به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اكنون بیشتر سرمایه‌های سرگردان در بازار سكه و طلا به دنبال خرید طلای آب‌شده است زیرا به این نوع طلا هیچ‌گونه اجرت ساخت و مالیات و سود قانونی تعلق نمی‌گیرد.

اتحادیه طلا-آیت محمدولی-ابراهیم محمدولی-اتحادیه طلا و جواهر تهران-طلا و جواهر-بازار طلا و جواهر-آبشده-طلای آبشده-خرید طلای آبشده


آیت محمدولی در خصوص افزایش تمایل مردم برای خرید طلای خام گفت: یكی از دلایل عمده گرایش به سمت طلای آب‌شده این است كه مردم هزینه كمتری بابت طلای آب‌شده پرداخت می‌كنند ولی نمی‌دانند كه هزینه خرید طلای آب‌شده و ضرر و زیان آن به علت مقدار و حجم زیادش بسیار بالاست چراكه اتحادیه امكان رصد و پیگیری آن را ندارد.
وی افزود: اكنون درخواست برای خرید مصنوعات طلا بسیار كاهش یافته و تقریبا معامله‌ای صورت نمی‌گیرد و مردم دنبال این هستند كه با خرید طلای آب‌شده، ضمن حفظ سرمایه‌های خود،‌ آن را افزایش دهند.
این مقام صنفی درباره علت نخریدن مصنوعات طلا توضیح داد: مصنوعات طلا مشمول پرداخت اجرت ساخت، سود قانونی و مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.
وی در پاسخ به این سؤال كه چه كسانی اقدام به فروش طلای آب‌شده می‌كنند، بیان كرد: تولیدكنندگان و فروشندگان رسمی و زیر نظر اتحادیه طلای آب‌شده نمی‌فروشند و افراد سودجو با خرید طلاهای دست دوم و ذوب كردن آن، اقدام به تهیه طلای آب‌شده و عرضه به مشتریان می‌كنند.
محمدولی خاطرنشان كرد: در یك سال گذشته و با نوسان شدید قیمت سكه و طلا، خرید و فروش طلای آب‌شده رونق فراوانی یافته است.
محمدولی درباره اشكال طلای آب‌شده برای فروش توضیح داد: معمولا طلای آب‌شده دارای شكل و حجم خاصی نیست و با وزن‌های مختلف آماده عرضه به مشتریان است كه برای مثال فرد درخواست ده میلیون تومان طلا می‌كند.
وی گفت: بازار خرید و فروش طلای آب‌شده غیرقانونی و زیرزمینی است و نمی‌توان آمار دقیقی از گردش مالی بازار به دست آورد اما باید گفت این بازار وجود داشته و خرید و فروش در آن رونق دارد.
وی خطاب به مردم بیان كرد: به كیفیت طلاهای آب‌شده نمی‌توان اعتماد كرد و اصالت آن از سوی طلافروشان و اتحادیه به هیچ وجه تأیید نمی‌شود.
وی با بیان این‌كه در هر صنفی افراد و واحدهای صنفی متخلفی وجود دارد كه كل صنف را زیر سؤال می‌برند، افزود: توصیه ما این است كه مردم وقتی اهل فن نیستند، به سمت طلای آب‌شده نروند و از مصنوعات طلا استفاده كنند زیرا سازمان و تشكلی وجود دارد كه درباره آن پاسخ بدهد اما فروشندگانی كه به‌صورت گذری بدون جا و مكان وجود دارند، امكان ردیابی و رهگیری ندارند.

0
6402
جام جم

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید