اقتصادی

صنعت طلا توانایى جایگزینى نفت را دارد

نائب رییس اول اتحادیه طلا با گلایه از تحمیل ارزش افزوده به صنعت طلا و جواهر کشور گفت: این موانع، رقابت را در این صنعت دچار مشکل کرده است که اگر موانع برداشته شود این صنعت فرصت اشتغال بالایى دارد.

صنعت طلا و جواهر-طلا-طلا و جواهر- صنعت طلا-مسعود یزدانی-نایب رییس اتحادیه-نایب رییس اول اتحادیه طلا

  مسعود یزدانى تصریح کرد: صنعت طلا و جواهر کشور بسیار توانمند بوده و به دلیل ارزآورى بالا مى تواند جایگزین نفت باشد؛ اگر به جاى محصولات کشاورزی یک کیلو طلا صادرکنیم ١٥درصد ارزش افزوده و ارزآورى بالایى براى کشور دارد.

وی گفت: از آنجا که اشتغال و تولید دغدغه روز جامعه است  صنعت طلا توانایى تولید، اشتغال و صادرات و ارزآورى بالایى به کشور دارد.

همچنین نایب رییس اول اتحادیه طلا تهران گفت: موضوع مالیات بر ارزش افزوده به صنعت طلای کشور تحمیل شده و رقابت در این صنعت را مشکل کرده است؛ این در حالی است که در دنیا ایران جزو ۵ کشور تولیدکنندگان مصنوعات طلا است، اما در ایران موانع و مشکلات، مانع از عرض اندام در بازارهای جهانی می‌شود.

مسعود یزدانی افزود: اگر اجازه دهند ماشین آلات جدید وارد کشور شده و مواد اولیه به سهولت وارد شود، صنعت طلا و ارز آوری حاصل از آن، می تواند جایگزین درآمد نفتی شود؛ به خصوص اینکه قرار است نفت در بودجه سال ٩٩ کشور جایگاهی نداشته باشد.

او با بیان اینکه طلاهای موجود در خزانه باید در اختیار تولیدکنندگان مصنوعات طلا قرار گیرد، گفت: بانک مرکزی و دولت می‌تواند با دریافت وثایق لازم از تولیدکنندگان، طلاهای موجود در خزانه را به صورت امانت با لحاظ کردن شرایط به آنها بسپارد و سر یک سال همان طلا را به خزانه برگرداند. این در حالی است که یک کیلو طلا ١۵ درصد ارزش افزوده برای کشور دارد.

یزدانی افزود: تا به حال مجوز معامله آنلاین طلا و سکه دریافت نشده و به فردی ارایه نشده است و فعالیت تنها ۵ واحد مجاز است و مابقی اگر فعالیت می کنند، غیرمجاز است. البته چهار واحد از اتحادیه مجوز نگرفته‌اند و بدون رصد به آنها مجوز داده شده است. جواز کسب داشتن دال بر این نیست که بتوانند معامله به صورت انلاین انجام دهند.

0
5493
اقتصاد آنلاین

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید